Pieniny

Územie sa nachádza v severnej časti Spiša, nazývaného Zamagurie. Na území žili v minulosti prevažne Slováci, Gorali, Rusíni, Poliaci. Pieniny sú jediným samostatným pohorím, ktoré je tvorené bradlovým pásmom.

Bez názvu21

Turistika

Pieniny sa delia na tri časti:

  • Spišské Pieniny, medzi dolinou Bielej vody a lomom Dunajca pri Niedziči. Najvyšší vrch je Branisko (879 m n. m.)
  • Centrálne Pieniny (volané len Pieniny), od Niedziči po lom Dunajca medzi Sromowcami Niżnymi a Szczawnicou (Tri korunky, Holica a Sokolica).
  • Malé Pieniny, siahajúce do doliny Popradu, najvyšší vrch Vysoké skalky (1 050 m n. m.), najvyšší vrch Pienin.

Najnavštevovanejšie sú Tri korunky a Sokolica na poľskej strane a prekrásny Prielom Dunajca na slovenskej strane.Prielom Dunajca je od roku 1967 vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Nachádza sa medzi obcami Lesnica a Červený Kláštor. Je to najhodnotnejšie územie Pienin, s hlbokými kaňonmi, s meandrami zakliesnenými hlboko do skál, skalnými výtvormi a neprístupnými bralami.

P1390896

Tri korunky

P1390909

Prielom Dunajca

Splavovanie Dunajca

Turisticky najzaujímavejšou atrakciou je predovšetkým splavovanie Dunajca  na pltiach. Úsek, ktorý sa splavuje je dlhý 9 km a vedie z Červeného Kláštora do Lesnice. Počas splavovania Vám bude vytvorená fotografia, ktorú si môžete kúpiť v Lesnici. Naspäť do Červeného Kláštora je možné ísť pešo, bicyklami po turistickom chodníku, vedúcom popri Dunajci alebo autobusom. Tí, ktorí sa nechcú deliť o plť s ďalšími členmi posádky, si môžu prenajať raft s inštruktorom, alebo bez neho.

P1390888

Rafting na Dunajci

P1390922

Splavovanie na plti

P1390935

Turistický chodník do Červeného Kláštora

P1390929 P1390937

Iné aktivity

V bezprostrednej blízkosti národného parku Pieniny sa nachádza múzeum Červený Kláštor,  obce so zachovalou ľudovou architektúrou (Osturňa, Jezersko, Malá Franková) a mesto Spišská Stará Ves. Z ubytovacích stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia.

Možnosti ubytovania

Možnosti ubytovania sú v obciach Červený Kláštor, Haligovce, Jezersko, Lesnica, Litmanová, Malá Franková,  Matiašovce, Osturňa, Spišská Stará Ves. Spišské Hanušovce, Stará Ľubovňa, Veľká Franková, Veľká Lipník, Vyšné Ružbachy.

Tí, ktorí majú radi pobyt v prírode a pri ohni, môžu zájsť do niektorých z autokempingov v blízkom okolí.

Autokemping priamo pod vrchmi Tri korunky

Autokemping priamo pod vrchmi Tri korunky

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!