Dóm sv. Alžbety v Košiciach

Dóm sv. Alžbety je najväčší kostol na Slovensku, ktorý je postavený v gotickom slohu. S plochou 1 200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí je taktiež najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v Košiciach na Hlavnej ulici a patrí medzi najväčšie dominanty mesta. Tak ako je pre Bratislavu typický Bratislavský hrad, pre Trenčín Trenčiansky hrad, tak i pre Košice je typický práve Dóm sv. Alžbety.

Stavba tejto katedrály sa začala v roku 1380, prešla niekoľkými etapami a bola dokončená v roku 1508. Už z názvu sa dá zistiť, komu bol tento dóm zasvätený. Bola to práve sv. Alžbeta Uhorská (Durínska).

Celý komplex Dómu sv. Alžbety, spolu s Kaplnkou svätého Michala a Urbanovou vežou je od roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

dom_svatej_alzbety_a_kaplnka_sv-_michala_kosice_slovensko

Dóm sv. Alžbety nezaujme len svojim exteriérom ale svojim návštevníkom má čo ponúknuť aj vo vnútri katedrály. V interiéri máte možnosť vidieť niekoľko oltárov, z ktorých najznámejšie sú práve Hlavný oltár svätej Alžbety a Oltár  navštívenia Panny Márie. Okrem oltárov sa však v interiéri nachádza aj bronzová krstiteľnica, lampáš kráľa Mateja, kalvária, štyri drevené gotické polychromované plastiky, reliéf svätej Alžbety a mnoho ďalšieho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Otváracie hodiny

Pondelok: 13:00 – 19:00
Utorok – štvrtok: 09:00 – 19:00

Piatok – sobota: 09:00 – 20:00
Nedeľa: 13:00 – 19:00

Mapa

marker
Naviguj ma sem!