Mlyny Oblazy

Kultúrna pamiatka, nachádzajúca sa v malebnej Kvačianskej doline, patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií z rôznych kútov sveta. Mlyny Oblazy sa nachádzajú pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. V celom komplexe sa nachádzajú 2 mlyny.

 

Horný mlyn – gejdošovský, bol postavený v prvej polovici 19. storočia obcou Sviňarky (dnešné Malé Borové). Môžete tu vidieť zrekonštruované mlynské zariadenie, ale aj pozostatky zo starého mlyna. Tento mlyn je v prevádzke a návštevníci si môžu pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.

Dolný mlyn – brunčiakovský bol postavený obcou Veľké Borové v rovnakom čase. Nachádzajú sa na ňom dve kolesá, ktoré poháňali nielen mlynské zariadenia ale aj starodávny typ píly. Dnes si návštevníci môžu pozrieť túto pílu v rekonštruovanom stave.

V celom komplexe pri závere malebnej kvačianskej doliny si môžete vychutnať aj prítomnosť domácich zvierat, ktoré často krát s veľkým očakávaním čakajú na návštevníkov. Rozhodne nenechávajte svoje batohy s desiatou bez dozoru.

Mlyny Oblazy - kozy

 

Mlyny Oblazy - mačky

 

 

Ako sa tu dostanete ?

Na mlyny Oblazy sa môžete dostať z dedín Kvačany a Veľké Borové.

1. Kvačany – Oblazy

stúpanie 200 m klesanie 50 m
vzdialenosť 2.6 km čas 0:50

 

2. Veľké Borové – Oblazy

stúpanie 85 m klesanie 105 m
vzdialenosť 2.1 km čas 0:40

Mapa - Oblazy

Oblazy

 

 

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!