Téryho chata ( 2015 m n. m. )

Téryho chata je častým turistickým cieľom, alebo len zastávkou. Prezývajú ju tiež Terynka a je známa tým, že je to najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách. Leží vo výške 2015 m n. m. v Malej Studenej doline pri Piatich Spišských plesách vo Vysokých Tatrách.

CAM00835

História

Chata bola postavená podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho v roku 1899. Prešla viacerými stavebnými úpravami, ktorou posledná sa konala v roku 2009. Chata od svojho založenia nesie meno podľa banskoštiavnického lekára Edmunda Téryho (1856 – 1917), ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky vo vtedajšom Uhorsku. a z okolitých štítov ako prvý vystúpil r. 1876 na Prostredný hrot a r. 1877 na Pyšný štít.
V roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškolskí študenti – horolezci, ktorí tu ukrývali poľských odbojárov i ruských utečencov zo zajateckých táborov počas povstania, ktorých potom dopravovali do povstaleckých oblastí Nízkych Tatier. K chate sa viaže tiež meno tatranského beletristu – chatára Bela Kapolku.

V súčasnosti je chata jednou z najznámejších tatranských vysokohorských chát. Chata je pekne zariadená, udržiavaná vo výbornom stave a turistom poskytuje aj ubytovanie a stravovanie.

CAM00836

Prístup k chate

Chata je prístupná od Zamkovského chaty (zelená turistická značka, 2h). K Zamkovského chate sa ide buď z Hrebienka alebo Skalnatého plesa (červená turistická značka). Len od Hrebienka je ale chata prístupná celoročne. Od Téryho chaty vedie chodník (zelená turistická značka, žltá turistická značka) cez Pfinnovu kopu do Dolinky pod sedielkom a odtiaľ buď cez Priečne sedlo (žltá turistická značka) do Veľkej Studenej doliny alebo na sedlo Sedielko (zelená turistická značka) a do Javorovej doliny.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!