Chata M.R.Štefánika pod Ďumbierom – 1740 m n.m.

Chata generála Milana Rastislava Štefánika (hovorovo aj Chata pod Ďumbierom, Štefánikova chata, alebo Štefánička, počas socializmu prechodne Chata hrdinov SNP) (1 740 m n. m.) je vysokohorská chata s celoročnou prevádzkou, nachádzajúca sa v sedle pod vrchom Ďumbier na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Nesie prezývky ako Chata pod Ďumbierom, Štefánikova chata, alebo Štefánička, počas socializmu prechodne Chata hrdinov SNP.

stefanikova_chata_po_8

História

Základný kameň chaty M. R. Štefánika pod Ďumbierom bol položený 20.7.1924. Táto chata mala nahradiť útulňu, ktorá bola postavená na vrchole Ďumbiera v roku 1902. Útulňu nazvali Karlova ochranná chata ale dnes je to už len hŕba kamenia.

Prvým chatárom sa stal palier Róbert Petrla, ktorý si zo svojich spolupracovníkov vytvoril personál. Tak sa zo dňa na deň z murárov stali kuchári, čašníci a nosiči. Materiál vynášali hore Jánskou dolinou a za 1 kg sa platilo 1 korunu. Pre zaujímavosť pivo stálo na chate 5 korún.

V dnešnej dobe patrí chata KLUBU SLOVENSKÝCH TURISTOV a terajší chatár ju prevádzkuje už od roku 1991.

Čo chata ponúka?

Chata generála Milana Rastislava Štefánika je najdlhšie prevádzkovanou vysokohorskou chatou v Nízkych Tatrách. Pre turistov je chata často cieľ vysokohorských túr ale i východisko pre výstupy na najvyššie vrchy pohoria Ďumbier, Chopok či Dereše. Veľmi vyhľadávanou je medzi skialpinistami, pre ktorých sú v okolí ideálne podmienky. V blízkosti chaty sa nachádza Jaskyňa mŕtvych netopierov – jediná vysokohorská jaskyňa na Slovensku, sprístupnená verejnosti.

Pre turistov chata ponúka ponúka ubytovanie v šiestich osemposteľových izbách, jedáleň s varenou stravou a bufet na terase v letnej sezóne. Tovar a materiál na prevádzku chaty vynášajú horskí nosiči cez Trangošskú dolinu. Ročne je to približne 40 ton.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!