Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku

Ovčiarstvo a chov oviec je špecifické v histórii a tradičnej ľudovej kultúre Slovenska a aj preto bola vytvorená expozícia s touto tematikou.

Ovčiarske múzeum je špecializovaná expozícia pastierskej kultúry, ktorá je súčasťou národopisného múzea v meste Liptovský Hrádok. Ovčiarskej múzeum je verejnosti sprístupnené od roku 2005. Má nadregionálny charakter a cieľom tejto expozície je priblíženie kultúrnych tradícií spojených s ovčiarstvom a pastierstvom.

CAM00978

Nachádza sa v podkroví historickej budovy a zoznámite sa tu s historickými spôsobmi chovu oviec nielen na Liptove, ale aj na Orave, v Lendaku a na Pohroní. Dozviete sa taktiež mnoho o obvyklých pracovných pomôckach a náradí, ale uvidíte tu aj odevy z ovčej vlny, šperky a galériu ľudových umeleckých predmetov práve s tematikou salašníctva.

Hneď pri vstupe určite neminiete typické salašnícke stavby a v drevenej kolibe nájdete typické pastierske predmety ako putera, gelety na dojenie, lagvice a obone na transport žinčice, varechy, trepáky, črpáky, formy na syr, ale aj osobné veci ovčiarov.

Zaujímavosťou expozície sú figuríny v odeve ovčiarov z najvýznamnejších kultúrnohistorických regiónov Slovenska ako sú Liptov, Orava, Horehronie, Banská Bystrica, Podpoľanie, Hont, Gemer, Spiš, Zamagurie, ale i ďalšie oblasti pre ktoré bol typický chov oviec.

DSCF4421

Ovčiarstvo a chov oviec je špecifické v histórii a tradičnej ľudovej kultúre Slovenska a aj preto bola vytvorená expozícia s touto tematikou.

Určite sa príďte pozrieť na históriu salašníctva na Slovensku do národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!