Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline sa nachádza v obci Pribylina, ktorá je súčasťou okresu Liptovský Mikuláš. Múzeum je pre verejnosť sprístupnené od roku 1991 a návštevníci tu môžu sledovať históriu regiónu Liptov.

2

Nájdete tu domy z viacerých liptovských dedín. Väčšina z nich pochádza z oblasti, ktorá bola zaplavená vodami Liptovskej Mary. Medzi najväčšie skvosty múzea v prírode patrí určite goticko-renesančný zámok, ktorého pôvod pochádza zo zatopenej obce Parížovce. Z neexistujúcej obce Liptovská Mara tu nájdete tiež ranogotický kostol Panny Márie s fragmentami nástenných malieb. Za pozretie tiež rozhodne stojí rínok s malou zvonicou a tradičné objekty, ktoré dokumentujú jednoduchý spôsob žitia na Liptove v minulosti. Medzi tieto objekty patrí určite dom richtára z Liptovského Trnovca, hasičskú zbrojnicu alebo kováčsku vyhňu.

1

Veľkým unikátom je expozícia Považskej lesnej železničky, ktorá od začiatku 20 storočia premávala medzi Liptovským Hrádkom a dolinami Čierneho Váhu. Expozícia je zatiaľ len statická, ale rozhodne stojí za to pozrieť si ju.

V múzeu sa nachádzajú aj typické domáce zvieratá a pre deti tu sú pripravené kone, na ktorých sa môžu povoziť. Priamo v skanzene sa často konajú svadobné obrady a nájdete tu aj informačné centrum Tatranského národného parku.

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!