Banská Štiavnica je historické mesto, ktoré sa nachádza na strednom Slovensku. Mesto preslávila hlavne ťažba kovov (najmä striebra). Mesto je centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, ktorá bola vyhlásená 22. septembra 1979 a má rozlohu 77 630 ha.
Od 11. decembra 1993 je mesto Banská Štiavnica dokonca zapísané v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Banská Štiavnica je známa tiež vďaka početnému množstvu umelých vodných nádrží – tajchov so sústavou technických diel – zberných jarkov. Priamo v meste tiež pramení rieka Štiavnica, ktorá je dlhá 54,6 km. Dnes je však takmer celý tok v podzemí, kde slúži ako kanalizačný zberač a na povrch sa dostáva až v dolnej časti mesta.
História
Osud mesta Banská Štiavnica je úzko spätý s bohatými nálezmi drahých kovov, najmä striebornej rudy. Už v 3. – 2. storočí pred Kr.mesto osídlili Kelti, ktorí tu ťažili zlato. Prvý písomný dôkaz o ťažbe striebra na území mesta pochádza z roku 1217. Ťažba striebra tu pretrvala a v roku v 1735 bola v Banskej Štiavnici Samuelom Mikovínim založená prvá banská škola v Uhorsku a v roku 1763 v meste vznikla Vysoká banská škola.
11. decembra 1993 bolo mesto zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO a v roku 2001 bola po meste pomenovaná planétka (22185) Štiavnica.
Miesta, ktoré sa oplatí v Banskej Štiavnici navštíviť
V meste Banská Štiavnica určite stojí za pozretie Nový zámok, ktorý je najdôležitejším symbolom mesta a Starý zámok, ktorý je najstaršou pamiatkou mesta. Navštívte banské múzeum v prírode, vrch Sitno, botanickú záhradu, tajchy v okolí a určite sa prejdite po námestí Svätej Trojice, ktoré je stredovekým centrom mesta.