Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo vybudované na Liptove neďaleko Liptovského Mikuláša. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády.

DSCF3702

História

Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. Pri budovaní bolo zaplavených 13 obcí, z toho 12 úplne (Čemice, Demčín, Liptovská Mara, (Stará) Liptovská Sielnica, Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre), Liptovský Trnovec čiastočne. Celkovo bolo presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 tisíc obyvateľov.

DSCF3704

Využitie

Hlavný účel priehrady je protipovodňová ochrana, ale vodná nádrž slúži aj na výrobu elektrickej energie, keďže sa pod hrádzou nachádzajú 4 turbíny s výkonom 198 MW.

Rekreácia

Vodná nádrž je strediskom letnej turistiky, vodných športov, jachtingu, cykloturistiky a športového rybárstva na Liptove. Liptovská Mara je obkolesená viacerými pohoriami, ako Chočské vrchy, Západné Tatry a Nízke Tatry. V okruhu do 50 km sú aj Vysoké Tatry, Veľká a Malá Fatra.

46152737

Na severnom brehu v bezprostrednej blízkosti vodnej hladiny je vybudovaný autocamping Liptovský Trnovec, ktorý ponúka verejnú pláž so zázemím (sociálne zariadenia, sprchy, bufety, športoviská).  Zo strediska v Liptovskom Trnovci je možné absolvovať vyhliadkovú plavbu po Mare.

DSCF3719

Nad priehradným múrom Liptovskej Mary, približne 2 km južne od obce Bobrovník, na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.) sa nachádza archeologická lokalita Havránok – keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Je tu vybudované aj múzeum v prírode.

P1140625

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!