Lazisko

Lazisko je obec v okrese Liptovský Mikuláš, ktorá sa nachádza v južnej časti Liptova na úpätí pohoria Nízke Tatry, asi 3 km západne od Demänovskej doliny. Od Liptovského Mikuláša je vzdialená 10 km a od Ružomberka 18 km. I keď nájdete v okolí nádherné cyklotrasy a miesta na turistiku, najväčšou dominantou obce je drevený artikulárny kostol.

Drevený artikulárny kostol

Drevený artikulárny evanjelický kostol patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európe. Kostol je posledným, najvýznamnejším umeleckým prejavom slovenskej drevenej cirkevnej architektúry. Artikulárne kostoly tvoria na Slovensku samostatnú významnú skupinu. Líšia sa od pravoslávnych a katolíckych drevených kostolov. Kostol je osobitnou modifikáciou tej vetvy protestanskej architektúry, ktorá sa začala rozvíjať v pruskom Sliezsku. Pôvodný vzhľad si na Slovensku zachovalo iba päť artikulárnych kostolov, ktoré sú svedkami čias reformácie.

36575571

Pôdorys dreveného kostola je v tvare kríža. Dĺžku celého kostola s vežou tvorí 43 m. Zastavaná plocha okrem veže je 658 m2. Úžitková plocha je 1 150 m2. Kostol má 12 dverí, 72 okien a vojde sa doň približne 6000 ľudí. Kostol je zaujímavý svojím barokovým zariadením. Vo vnútri sa nachádza barokový oltár, ktorý pochádza z pôvodného kostola až z roku 1693 a je drevený. Ďalšími zaujímavosťami je nepochybne práca majstra rezbára J. Lercha z Kežmarku, od ktorého v kostole nájdete kazateľnicu na zrubovom základe, vpredu s podsunutým barokovým anjelom.

dreveny-kostol-artikularny-svaty-kriz-5

Orgán zhotovil J. Podkonický z Banskej Bystrice v roku 1760. Luster pochádzajúci z roku 1780 je zhotovený z benátskeho skla.
Chórové empory sú vyzdobené biblickými maľbami na drevených doskách. Zhotovil ich neznámy remeselný maliar približne koncom 17. storočia.
Drevená veža, slúžiaca ako zvonica, je vysoká 19 m. Tri pôvodné zvony z konca 18. storočia boli počas 1. svetovej vojny zrekvirované na vojnové účely. Terajšie sú z roku 1921 – 1922 a volajú sa: Viera, Nádej, Láska.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!