Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad (667 m n. m.) je skalný výstupok terasovitého tvaru na južnom svahu Ludmanky. Je z neho pekný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu a na Vysoké Tatry.

Spolu s Dobšinskou ľadovou jaskyňou patrí Tomášovský výhľad medzi najnavštevovanejšie a najznámejšie lokality Slovenského raja.

viliam_ridzon2006_51199

Vápencový skalný blok, s dĺžkou viac ako 200 metrov, sa vypína nad hladinou rieky Hornád na niektorých miestach až do výšky 146 metrov. Je tvorený strmými miestami až previsnutými skalnými blokmi, s celkovou hrúbkou 26-32 metrov, vytvárajúcimi jednotlivé terasy.   Najvrchnejšiu časť Tomášovského výhľadu, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 650-667 m n. m. tvorí skalná plošina. Tá je zároveň vyhliadkovým miestom.

DSCF1756

Lezenie

Tomášovský výhľad pútal pozornosť horolezcov už oddávna. Vápencový masív Tomášovského výhľadu je známym horolezeckým terénom s dlhou históriou. Prvé lezenia sa tu uskutočňovali už pred prvou svetovou vojnou. Po prvý raz ho zdolala prvovýstupom trojica spišskonovoveských horolezcov v roku 1938.

Dnes je v strmých stenách Tomášovského výhľadu známych približne 100 horolezeckých trás rôznej obtiažnosti, pričom každá z nich je asi 40 metrov dlhá. Aj napriek tomu, že vápenec je hlavne v spodnej časti skalného bloku lámavý, je obľúbeným a vyhľadávaným miestom milovníkov tohto športu.

dsc_0139

Prístup

Klasickou cestou na Tomášovský výhľad je od Čingova.

  • Cieľový bod: Čingov, zastávka SAD, parkovisko, okres Spišská Nová Ves.
  • Lokalita: Slovenský raj
  • Nadmorská výška (v m n.m.): 822
  • Prevýšenie (v metroch): 280
  • Trvanie: 5 hod 15 min
  • Východiskový bod: Čingov, zastávka SAD, parkovisko, okres Spišská Nová Ves.

tomvyhlad

Mapa

marker
Naviguj ma sem!