Hrad Strečno

Hrad Strečno, alebo tiež nazývaný Strečniansky hrad, Strechun, Strechyn, Streczen, Streczan alebo Strežín je zrúcanina stredovekého hradu nepravidelného pôdorysu, rozvýjajúceho sa okolo centrálneho jadra, ktorá má za sebou rozsiahlu rekonštrukciu. Hrad sa nachádza len 11 km od krajského mesta Žilina. Jeho zaujímavosťou je to, že sa nachádza na 103 m vysokom brale nad riekou Váh. Priamo pod hradom môžete taktiež navštíviť časť obce Strečno. Spolu s hradom Starhrad vytvára výraznú krajinnú dominantu vstupu do Strečnianskeho priesmyku. Dnes je dokonca hrad Strečno zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.

Hrad Strečno

V súčasnosti celkový objekt tvorí hlavná veža, kaplnka, severný palác a cisterna. V interiéri je pre vás pripravená expozícia Považského múzea v Žiline. Exponáty, ktoré sú vystavované, prezentujú históriu hradu a taktiež aj archeologické nálezy, ktoré sa našli v okolí mesta Žilina.

Strečniansky hrad

Prístup

Prístup k hradu je veľmi jednoduchý. Do obce Strečno je totiž možné sa dostať pohodlne autom i vlakom. Ak pôjdete vlakom, tak je potrebné prejsť po pešom moste cez rieku Váh z obce Nezbudská Lúčka. Z tejto obce taktiež premáva kompa cez už spomínanú rieku Váh.

Otváracie hodiny

Apríl – September: Po – Ne 9:00 – 18:00, posledný vstup 17:15

Október: Po – Ne 9:00 – 16:00, posledný vstup 15:15

mimo sezóny (1. – 31. 3. a 1. – 30. 11.),: So – Ne, 11:00 – 16:00, posledný vstup 15:15, prehliadka s lektorom (v prípade zlých poveternostných podmienok bude hrad uzavretý)

December, január, február: len pre skupiny nad 20 osôb, dohodou.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!