Vrátna dolina

Vrátna dolina alebo skrátene Vrátna je dolina, ktorá sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre a je považovaná za najväčšie stredisko letnej aj zimnej malofatranskej turistiky.

Vrátna dolina sa nachádza v národnom parku Malá Fatra približne 25 km od krajského mesta Žilina a len približne 3 km od obce Terchová. Vrátnu dolinu ohraničuje niekoľko vrcholov, ako: Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Nachádza sa tu aj vrch Grúň, ktorého výška dosahuje 989 m n. m. a zaujímavý je najmä tým, že Vrátnu dolinu rozdeľuje na dve doliny, Starú a Novú dolinu.

Stefanova_mala_fatra

Za pozretie určite stojí úzky vstupný kaňon tiesňavy, v ktorom sa nachádza niekoľko vodopádov. Tie vytvára riečka Varínka ktorá vyviera v závere doliny. Taktiež skaly z dolomitu vytvárajú zaujímavé útvary nazvané Skalné mesto, Mních, Ťava, Päť furmanov a iné.

Športové aktivity

Vo Vrátnej doline je možné navštíviť viacero lyžiarskych stredísk (Paseky, Poludňový grúň, Tížinka, Príslop, Oštiepková mulda a Chleb), ktorých svahy sú umelo zasnežované s veľmi dobrými podmienkami pre zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, snowboarding, skialpinizmus a mnoho ďalších športov.  V závere Starej doliny sa nachádza Chata Vrátna so sedačkovou lanovkou na Chleb odkiaľ je to len pár minút na hlavný hrebeň pohoria.

Vrátna dolina

V lete si na svoje prídu najmä milovníci pešej turistiky, pretože tu je na výber niekoľko desiatok značkovaných turistických chodníkov rôznej obtiažnosti.

Vo Vrátnej doline si príde každý na svoje. Okrem iného dolina ponúka aj veľké množstvo ubytovacích a stravovacích zariadení. Táto dolina turizmom jednoducho žije!

Mapa

marker
Naviguj ma sem!