Bardejov

Bardejov sa nachádza v regióne Šariš na severovýchode Slovenska a mnohí ho považujú za najkrajšie mesto na Slovensku. Mesto má bohatú históriu a mnoho pamätihodností no ľudia ho poznajú najmä kvôli zápisu stredovekého centra mesta medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO.

História

História mesta je naozaj bohatá a len ťažko sa dá zhrnúť do pár viet. Siaha až do doby kamennej, no prvá písomná zmienka o Bardejove pochádza zo stredoveku, z roku 1241. V minulosti mesto chránili hradné opevnenie, vodné priekopy či hradné veže. V roku 1376 sa stal Bardejov slobodným kráľovský mestom.

Zo stredoveku sa v Bardejove zachovalo mnoho historických budov, ako napríklad bazilika svätého Egídia. Okrem nej tu nájdete aj gréckokatolícky chrám sv. Petra a sv. Pavla a chrám sv. Prepodobného Serafína Sarovského.

bardejov-1218516-639x969

Súčasnosť

V súčasnosti má Bardejov približne 35 tisíc obyvateľov, je stredisko kultúry, športu, priemyslu a administratívne centrum horného Šariša.

bardejov-1218579-639x423

Okrem iného netreba zabudnúť na Bardejovské kúpele, ktoré dôverne poznajú a navštevujú nielen obyvatelia Slovenska, ale ich dobrá povesť sa rozšírila aj za hranice našej krajiny a každoročne ich navštevujú turisti z rôznych európskych metropol.

Bardejov je skutočne jedno z najkrajších miest na Slovensku, ktoré má návštevníkom čo ponúknuť. Či už chcete spoznať históriu mesta a regiónu, alebo si len oddýchnuť a zrelaxovať, tak Bardejov je mesto vhodné na dovolenku.

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!