Útulňa Ďurková pod Chabencom

Útulňa Ďurková pod Chabencom sa nachádza vo výške 1623 m n. m. tesne pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier. Útulňa tu je od roku 2001, kedy nahradila bývalý salaš. Ten tu stál už od roku 1932, ale počas 2. svetovej vojny bola chata vypálená.

Oficiálny názov útulne znie turistická útulňa pod Chabencom, ale stretnúť sa môžete aj s názvami ako sú chata Ďurková, útulňa pod Ďurkovou, útulňa pod sedlom Ďurkovej, chata pod Chabencom a v starých mapách tiež salaš pod Chabencom alebo chabenecký salaš.

6

Útulňa má celoročnú prevádzku. V lete tu nachádza nocľah mnoho turistov, ktorí prechádzajú hlavným hrebeňom Nízkych Tatier a v zime si útulňa drží taktiež slušnú návštevnosť vďaka veľmi dobrým podmienkam pre skialpinizmus.

Chata pod Chabencom ponúka ponuku jedál a nápojov a tiež ubytovanie pre cca 30 ľudí vo vlastných spacích vakoch na matracoch pod strechou a niekoľko ľudí sa vyspí aj v spoločenskej miestnosti. Cena za ubytovanie je počas celého roku  5,- €/osoba a pre členov KST 4,- €/osoba. Výnimka z návštevného poriadku je podľa najnovších informácií upravená tak, že je možné prenocovať mimo útulňu len v prípade plnej obsadenosti útulne.

9

Prístup k útulni vedie z:

  • z obce Jasenie (bus) po modrej značke cez Jaseniansku dolinu (Kyslá) – 4 3/4 h,
  •  z obce Jasenie (bus) po zelenej značke cez Lomnistú dolinu – 4 h,
  • z horskej osady Magurka po zelenej značke – 2 1/4 h,
  • z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier (červená značka–E8) na rázcestiach: Malý Chabenec (1800), hrebeň Chabenca (1730), sedlo Ďurkovej (1709) po modrých a zelených značkách zostupom za 15 minút.

upchabencom

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!