Údolie smrti

Medzi obcami  Kružľová, Kapišová a Nižná Písaná je priamo v teréne rozmiestnená tanková technika, ktorá znázorňuje tankovú rotu v útoku. Charakterizuje ju 8 tankov T-34/85. Návštevníkom pripomínajú tankové boje, ktoré sa na tomto území odohrali od 25. do 27. októbra 1944.

P1390989

V Údoli smrti sa odohrali najťahšie tankové boje Karpatsko – duklianskej operácie a celé údolie je pokryté historickou bojovou technikou. Všetky tanky sú vystavované neďaleko cesty, ktoré sú voľne prístupné a tak počas absolvovania Cesty hrdinov SNP sa tu určite zastavte.

P1390991

História

19. októbra 1944 sa Rusi pokúšajú o alternatívny prielom. V noci skúšajú prekvapiť Nemcov a prieniknúť tankami. Je však neskorá jeseň a dosť výdatne prší už niekoľko dní. Pohoria nasiakli, všade bolo blato a prechod kopcami s ťažkými tankmi T34 v takýchto podmienkach je priam nemožný. Ťažko schodný terén a zlé počasie boli však len jemné kulisy pre bojovú bitku, ktorá sa tu za niekoľko dní rozpúta.

P1390988

Začiatok bojov nastáva medzi 25. a 27. októbrom 1944. V skorých ranných hodinách 25. októbra 1944 začína ruská strana delostrelecký prepad pred samotným útokom. Po veľmi dlhých osemdesiatich minútach delostreleckého a vzdušného útoku, ruské pozemné jednotky vyrážajú do boja. 12. gardová tanková brigáda má však k dispozícii len 28 tankov a tak s podporou 305. ruskej streleckej divízie si musia vystačiť.

Počas noci oblohu osvetľuje nemecká delostrelecká paľba, ktorá umožňuje ruskej armáde pomaly odmínovávať cestu. Ďalším postupom ruskej pechoty sa vojakom podarí zajať dve nemecké delá a päť tankov. Ďalšie ráno ničivé boje pokračujú a ruské letectvo udiera na nemecké delostrelectvo a mínometný prápor. Ruská pechota môže zas o kúsok postúpiť. Medzi dedinami Kapišová a Dobroslava sú Nemci dobre zakopaní, čo stálo veľa životov.

P1390985

I napriek víťazstvu Rusov sa vďaka vysokým stratám na životoch nedá Karpatsko – duklianska operácia označovať za úspech. V bojoch padli desiatky tisíc vojakov na oboh stranách. Nemecké delostrelecké batérie vypálili asi 75 000 striel proti Rusom a v dôsledku paľby boli všetky ruské tanky v Údolí smrti zničené. Tanková bitka v Údolí smrti sa považuje za najväčšiu tankovú bitku na Slovensku. Dediny v údolí boli takmer úplne zničené a potok tiekol krvou ešte týždeň, spomínajú pamätníci.

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!