Spišský hrad

Spišský hrad je hradná zrúcanina, ktorá sa vypína nad mestom Spišské Podhradie v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 1993 je zapísaný Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Svojou rozlohou 41 426 m² je najväčším hradným komplexom na Slovensku a patrí tiež medzi najrozsiahlejšie stredoveké hrady v Európe.

Zrúcaniny sú dnes zrekonštruované a zakonzervované. Cieľom konzervátorov bolo hrad sprístupniť verejnosti a tak sa postupne otvorili stavebné i expozičné priestory Spišského hradu.

Stavebne najzaujímavejšiu časť Spišského hradu tvorí horný hrad, ktorému dominuje najmä  románsky palác a obranná veža.

Stredný hrad, ktorého súčasťou je aj vstupná brána do hradu, dnes poskytuje najmä služby návštevníkom hradu. Na tomto mieste majú návštevníci možnosť vidieť ukážky zo života na hrade v minulosti alebo napríklad tiež práce hrnčiarov.

Najrozsiahlejšiu časť Spišského hradu tvorí dolné nádvorie, v ktorom sa nachádzajú zakonzervované základy budov a hradného opevnenia. Medzi najzaujímavejšie časti dolného nádvoria patria určite základy polkruhového barbakanu – predsunutej vstupnej brány na stredné nádvorie, ktoré pochádzajú zo 14. storočia. V minulosti mali najmä obrannú funkciu.

Spišský hrad tvorí neoddeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva Slovenska a je veľmi vyhľadávanou turistickou pamiatkou, ktorú každý rok príde navštíviť čoraz viac ľudí.

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!