Chata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom plese sa nachádza v doline Zeleného plesa vo výške 1551 m n. m. na východnom brehu rovnomenného jazera. Vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách je navštevovaná turistami, kvôli výborným podmienkam na turistiku, cyklistiku, horolezectvo, či skialpinizmus.

DSCF5094

História

Prvé zmienky o dnešnej Chate pri zelenom plese siahajú až do roku 1876, kedy na Rakúskej poľane vznikla prvá útulňa, ktorá niesla meno Egidova chata. V roku 1887 bola presťahovaná na južný breh plesa ale v roku 1890 vyhorela. V roku 1897 postavili na severnom brehu novú, Fridrichovu chatu, a práve ona tvorí základ Chaty pri Zelenom plese, tak ako ju poznáme dnes.
Po roku 1950 chata niesla meno Alberta Brnčala (1919-1950), podľa profesora telesnej výchovy, odchovanca spolku tatranských horolezcov JAMES, ktorý 1.8.1950 ako horolezecký inštruktor zahynul pod Jastrabím sedlom v Malej Zmrzlej doline. V súčasnosti je chatárom Tomáš Petrík.

Chata ponúka bohatý výber jedál a nápojov, ubytovanie pre 56 ľudí v izbách s kompletným vybavením izieb posteľami a posteľným prádlom.

DSCF5091

Prístup

  • z Tatranských Matliarov modrá a žltá značka,
  • z Tatranskej Javoriny cez Kopské sedlo, modrá a červená značka,
  • z Tatranskej Lomnice modrá, zelená a žltá značka,
  • zo Skalnatého Plesa po Tatranskej Magistrále červená značka,
  • z Hrebienka po Tatranskej Magistrále červená značka,

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!