Múzeum oravskej dediny. Zuberec – Brestová

Múzeum oravskej dediny sa nachádza na Orave v Zuberci-Brestovej. Je umiestnené v nádhernom horskom prostredí Roháčov. Cieľom múzea je priblížiť návštevníkom život na Orave v minulosti.

Múzeum oravskej dediny

Zaujímavosťou múzea je to, že je rozdelené do niekoľkých celkov, ktoré pripomínajú jednotlivé časti regiónu Orava. Sú to Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica a Goralské lazy.

Je tu umiestnených viac ako 50 budov ľudovej architektúry. Okrem iného sa tu nachádzajú oravské drevenice, roľnícko-remeselnícke obydlia, stredoveké a zamagurské objekty, vodný mlyn, píla, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.

Veľkou zaujímavosťou tohoto múzea je taktiež kostol sv. Alžbety Uhorskej, ktorý pochádza zo začiatku 15. storočia a vypína sa nad celým objektom.

Zuberec - Brestová

História múzea

Začiatky múzea siahajú do roku 1967, keď 24. septembra tohoto roku bol položený základný kameň múzea. Po nejakom čase následne v roku 1975 múzeum otvorilo svoje brány verejnosti a od tochto roku sa môžu návštevníci oboznámiť so zaujímavým životom v oravských dedinách v minulosti.

Múzeum oravskej dediny

Múzeum ponúka taktiež rôzne celoročné programy, ktoré spestria vašu návštevu skanzenu. Medzi najzaujímavejšie patria večerné vstupy, posedenie pri ľudovej hudbe alebo ukážka oravského folklóru a remesiel.

Skanzen oravskej dediny v Zuberci je ideálnym miestom na oddych a relax pre celú rodinu. Okrem oddychu sa však dozviete množstvo zaujímavých informácií o živote na Orave v minulosti.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!