Čičmany

Čičmany sú obec uprostred Strážovských vrchov v okrese Žilina. Táto obec je najvyššou položenou obcou v Žilinskom okrese, ale známa je hlavne kvôli svojej ľudovej architektúre, ktorá zdobí celú obec a každý rok láka mnoho turistov.

História obce Čičmany

Prvá písomná zmienka o histórii obce siaha až do roku 1272. Predpokladá sa však, že prví obyvatelia sem dorazili až začiatkom 14. storočia. Práve oni sa živili najmä poľnohospodárstvom, chovom oviec, výrobou a predajom bryndze. Počas storočí bolo vystriedaných niekoľko panovníkov. Najväčšou katastrofou pre túto obec boli požiare v rokoch 1907, 1921, 1945, kedy vyhoreli vzácne zrubové stavby.

1024px-Čičmany_49

Architektúra stavieb

Práve architektúra stavieb je to, prečo je táto obec taká populárna a prečo každoročne privíta nespočetné množstvo turistov. Geometrická ornamentálna výzdoba vonkajších stien tunajších stavieb predstavuje vyspelé umelecké cítenie vtedajších obyvateľov tejto obce. S maľovaním na steny budov sa začalo približne pred 200 rokmi. V minulosti sa na zdobenie stavieb používalo vápno. Ľudia, ktorí si uchovávajú ľudové tradície pravidelne ozdobujú svoje domovy aj dnes, ale namiesto vápna používajú latexové farby.

Radenov_dom,_Čičmany.jpeg

Ľudový odev – kroj

Čičmany sú známe tiež svojim ľudovým odevom, teda krojom, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou ľudovej kultúry v tejto obci. Pre tento kroj je typická výšivka, ktorá je bohatá na motívy, ozdobnosť a farebnosť.

Chlapi2

Mapa

marker
Naviguj ma sem!