Kráľova hoľa

Kráľova hoľa má výšku 1946,1 m n. m. a je najvyšším vrchom Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Veľmi známa a ľahko rozpoznateľná aj z veľkých vzdialeností je práve vďaka vysielaču, ktorý sa na tomto vrchu nachádza. Vysielač meria 137,5 m. Hneď vedľa neho sa nachádza budova, v ktorej je meteorologická stanica a taktiež sídlo horskej záchrannej služby.

Nízké_Tatry, Kráľova hoľa vrchol

Ku kráľovej holi sa viaže množstvo legiend a veľa ľudí o tomto vrchu hovorí ako o „streche Slovenska“. A nie je to vôbec náhodou. Z vrchu Kráľovej hole si môžete vychutnávať nádherný výhľad na všetky svetové strany a tak máte ako na dlani regióny Liptov, Spiš, Horehronie, ale aj pohorie Vysoké Tatry.

Kráľova hoľa je známa aj tým, že tu pramení Čierny Váh, ktorý sa v Kráľovej Lehote spája s Bielym Váhom a spoločne tvoria rieku Váh. Čierny Váh však nie je jediná rieka, ktorá pramení pod Kráľovou hoľou. Svoj začiatok tu majú aj ďalšie významné slovenské rieky, a to Hron, Hnilec a Hornád.

Kráľova hoľa

Trasy

Kráľova hoľa patrí k najnavštevovanejším vrchom v Nízkych Tatrách a na jej vrchol vedie niekoľko ciest zo všetkých svetových strán. Najľahšia a najkratšia trasa vedie po asfaltovej ceste z obce Šumiac. Táto cesta je známa aj tým, že je najvyššie položená asfaltová cesta na Slovensku, a aj preto je veľmi obľúbená u vyznávačov horskej cyklistiky. Ďalšie trasy na Kráľovu hoľu vedú z mesta Telgárt, ale taktiež aj z Liptovskej Tepličky.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!