Ďumbier 2 043,4 m n. m.

Ďumbier je najvyšší vrch Nízkych Tatier, ktorý má výšku 2 043,4 m n. m. a nachádza sa v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou a Králičkou.

Zo severnej strany sa javí ako mohutný vysokohorský masív s vysokými stenami, ktoré merajú aj 500 m, piliermi a žliabkami do ľadovcových kotlov v koncoch Bystrej a Ludárovej doliny. O niečo miernejšie južné svahy pokrývajú žulové balvany. V severných kotlinách môžete stretnúť kamzíky a svište.

Z vrcholu Ďumbiera je veľmi pekný rozhľad a tak si môžete vychutnať pohľad na väčšinu pohorí stredného a severného Slovenska.

P1260709

História

Vo svahoch vrchu Ďumbier sa v minulosti ťažila železná ruda, zlato a antimonit. Pozostatky tejto činnosti sú viditeľné takmer vo všetkých údoliach.

Na svahoch Ďumbiera v minulosti prebiehali aj boje medzi slovenskými partizánmi a sťahujúcimi sa Nemcami počas 2. svetovej vojny. Pri chate M. R. Štefánika bol v roku 1944 vybudovaný pomník ako pamiatka na tieto boje a ťažký prechod Nízkych Tatier partizánmi.

P1260705

Národná prírodná rezervácia Ďumbier

Bola vyhlásená v roku 1973 s rozlohou 2 043,76 ha. Rozprestiera sa na vrchole Ďumbiera v hlavnom hrebeni a na severnom svahu v záveroch dolín. Územie tvorí glaciálny reliéf na žulovom podklade.

Prístup

  • po červená turistická značka značke od Chaty gen. M. R. Štefánika cez Krúpovu hoľu (1 927,5 m n. m.)
    stúpanie 336 m klesanie 20 m
    vzdialenosť 3.3 km čas 1:15

dumbier

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!