Bitka pri Vavrišove

Každý rok, od roku 2009 nie veľká obec Vavrišovo privíta stovky návštevníkov. Dôvodom je rekonštrukcia slávnej Bitky pri Vavrišove, ktorá sa rok čo rok odohráva na lúkach „Bórovie“ pri obci Vavrišovo. Priaznivci histórie ale aj rodiny s deťmi si užijú bohatý program, kde okrem iného uvidia dobrovoľníkov v dobových uniformách a kostýmoch reprezentujúcich vojenské oddiely. Program trvá približne hodinu a keď nakoniec utíchnu i posledné delá, tak môže začať bohatý kultúrny program. Pre presný dátum tejto akcie sledujte stránku obce Vavrišovo: http://www.vavrisovo.sk/news.php

lentak 035

Bitka pri Vavrišove – História

Bitka pri Vavrišove bola jednou z posledných za čias povstania Františka II. Rákociho a odohrala sa v roku 1709.

V bitke sa proti sebe stretli kurucké vojsko Františka Rákociho a cisárske vojsko labancov. Cisárske vojsko použilo v tej dobre dosť netradičný šiancový obranný systém a treba poznamenať, že ich bolo menej. Cisárske vojská uzatvorili celú Liptovskú kotlinu a povstalecké vojská sa snažili preraziť cez vybudovanú obranu. V závere dostali Kuruci povel na ústup, i napriek svojej početnej prevahe. Tak sa bitka skončila bez víťaza.

Ako sa tu dostanete ?

Na diaľnici zídete na výjazde a budete pokračovať smerom na Podbanské, kde hneď minútu po výjazde budete v obci Vavrišovo. Pole, na ktorom sa bitka odohráva je napravo od hlavnej cesty, blízko futbalového ihriska.

Bez názvu53

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!