Oravský hrad

Oravský hrad je jednou z najkrajších stavieb na Slovensku. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín. Historické údaje spomínajú Oravský zámok okolo roku 1267, keď sa udáva ako kráľovský majetok. Patrí medzi dominanty nie len Oravy, ale celého Slovenska. Zaujímavosťou je to, že svojou najvyššou časťou siaha do výšky 112 metrov nad hladinou rieky Orava. Pre verejnosť je sprístupnený každý deň od mája do marca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Rozdelenie hradu

Oravský hrad sa rozdeľuje na horný, stredný a dolný hrad. V hornej časti nájdete Citadelu, ktorá je zároveň aj najstaršou časťou hradu. Palác Jána z Dubovca, obytnú vežu môžete nájsť v strednom hrade a v dolnom hrade si môžete vychutnať pohľad na Turzov palác, kaplnku svätého Michala, západnú a východnú baštu,ale aj budovu fary, či obranný systém.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Expozície

V priestoroch Oravského hradu môžete momentálne natrafiť na expozície Oravského múzea P. O. Hviezdoslava – historická, etnografická a prírodovedná expozícia.

Historická expozícia prezentuje samotný hrad. Jeho exteriér i interiér a spôsob života v minulosti.

Etnografická expozícia zachytáva kultúre regiónu Orava. Zameriava sa na salašníctvo ale nesie aj prvky z bežného života.

Prírodovedecká expozícia sa zameriava na typické prvky a osobitosti regiónu Orava pomocou rôznych textov, či fotografií.

 

Atrakcie v okolí

Priamo v obci Oravský Podzámok len 100 metrov od hradu si môžete vychutnať jazdu na koni alebo koči. O niečo ďalej sa zase v Dlhej nad Oravou nachádza Jazdecký areál Húšť.

Mapa

marker
Naviguj ma sem!