Mestský hrad v Kremnici

Mestský hrad je komplexom stredovekých budov rôzneho využitia, ktoré vznikali postupne od polovice 13. do konca 15. storočia. Dnes je však veľmi ťažké povedať ako hrad v skutočnosti pôvodne vyzeral.

Dnes sa hrad nachádza blízko Zámockého námestia v Kremnici, ktoré patrí pod okres Žiar nad Hronom v Bansko Bystrickom kraji.

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Expozície

Kostol Sv. Kataríny – gotický majestátny kostol sa nachádza uprostred celého komplexu. V kostole okrem iného nájdete sochu Madony z prelomu 15. – 16. storočia, tri drevené gotické plastiky svätíc a barokovú kamennú plastika od Dionýza Stanetiho. Z obdobia renesancie tu môžete vidieť zachovalý toskánsky stĺp kazateľnice a tiež krstiteľnicu z ružového mramoru. V kostole sa vykonávajú aj dnes cirkevné obrady.

P1390742

P1390736

 

Karner – je najstaršia stavba Mestského hradu – románsky karner z 13. storočia má v suteréne sprístupnenú kostnicu a v hornej časti môžete nájsť kaplnku s gotickými nástennými maľbami.

P1390734

P1390741

 

 

Kremnické zvony a zvonolejári – túto expozíciu si budete môcť pozrieť a vychutnať na troch poschodiach v Malej veži. Zoznámi vás s históriou tunajších zvonolejárskych dielní a taktiež je doplnená originálmi, ale aj kópiami kremnických zvonov. Môžete tu nájsť aj najstarší a najväčší zvon Urban z roku 1588, ktorý má priemer 1,66 metra.

Nádherné výhľady

Prekrásne výhľady na mesto Kremnica si môžete vychutnať z vrcholu veže, kde na vás čaká 127 točitých kamenných schodov. Stojí to však za to!

P1390728

P1390729

 

Ako sa tu dostanete ?

Bez názvuuu

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!