Jánošíkove diery v Terchovej

Poloha

Jánošíkove diery, alebo krátko Diery sú tvorené sústavou tiesňav a kaňonov. Nachádzajú v obci Terchová v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec v Krivánskej Fatre(časť pohoria Malá Fatra).

Jánošíkovými dierami prechádza Dierový potok, ktorý ich vyformoval. Sú jednou z najkrajších turistických atrakcií národného parku Malá Fatra, pretože sa tu nachádza vyše dvadsať vodopádov, ktoré tvoria sústavu Vodopády Dierového potoka. Možno ich rozdeliť do troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Horné diery je tiesňava, ktorá vznikla zarezávaním potoka Diery medzi vrchmi Malý Rozsutec a Veľký Rozsutec. Nové diery boli sprístupnené najneskôr.

Vstupom do Dier sú osady Štefanová a Biely Potok. Nachádzajú sa tu značené turistické chodníky s rebríkmi a reťazami. Horné diery sú v zime kôli náročnosti trasy uzatvorené.

Turistické chodníky

Zo spomínaných osád sa dá vyliezť až na Malý Rozsutec(1344mnm), alebo Veľký Rozsutec(1609mnm). Náročnosti trás sú od ľahkej, nazývanej Malý okruh – Náučný chodník diery, ktorá vedie medzi Dolnými a Novými Dierami, cez stredne ťažkú, až po ťažké, nazývané Veľký okruh – výstup na Malý Rozsutec, alebo Veľký Rozsutec.

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!