Belá

Rieka Belá je prítokom rieky Váh a odvodňuje Tichú a Kôprovskú dolinu vo Vysokých Tatrách.

DSCF2083

 

Belá vzniká na sútoku Kôprovského a Tichého potoka v nadmorskej výške 976 m n. m. Na svojej trase sa na ňu pripájajú: Kamenistý potok, potok Dovalovec a Račková. Prechádza dedinami Podbanské, Pribylina, Vavrišovo, Dovalovo, Liptovský Peter a končí v meste Liptovský Hrádok, kde v nadmorskej výške 629 m n. m. ústi do rieky Váh.

Rieka Belá nesie názov vďaka svojmu rozbúrenému toku a do biela spenenej vode.

 

Na rieke je postavená aj jedna elektráreň, ktorá sa nachádza za Dovalovom a slúži na využitie energetického potencionálu rieky.

Priemerná teplota vody je 4,46 °C a v zime rieka na mnohých miestach zamŕza.

Splavovanie

Rieka Belá má najlepšie podmienky pre rafting na Slovensku a každý rok ju príde splaviť mnoho domácich, ako aj zahraničných turistov a priaznivcov raftingu. Najlepší termín na splav rieky Belá je v mesiacoch apríl, máj.

Športová plavba sa vykonáva podľa zákona NR SR č. 580/2003 Z.z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v úseku:

  • (C1,C2,K1,K2) (menej ako 3 osoby): PODBANSKÉ r. km 21,5 – LIPTOVSKÝ HRÁDOK r. km 1,8
  • Nafukovacie lode: Kokavský most – Liptovský Hrádok

DSCF2067

Obtiažnosť

  • Podbanské – ústie Račkovej – WV III+
  • ústie Račkovej – Vavrišovo – WV II-III
  • Vavrišovo – ústie – WV I-II

 

DSCF2075

Na celom úseku rieky je potrebné dávať si pozor na nebezpečenstvo padnutých stromov, možnosť ľahkého utopenia v drevenom sifóne, pod Vavrišovom na ostrý lomový kameň, armovacie železo a betónové bloky v koryte rieky.

DSCF2110

 

Mapa

marker
Naviguj ma sem!